Pro začátečníky
Airsoft jak začít ?
Tento článek slouží k orientaci pro úplné začátečníky, kteří nemají o airsoftu ani páru, ale zaujal je a chtěli by sním začít, ale neví jak na to. Když jste s airsoftem průměrně seznámení tak to ani nečtěte, protože tady nenajdete žádné speciální rady a zajímavosti, ale jen všeobecné informace. Rady o tom jak si vybrat vhodnou zbraň, jak se obléct, jaké základní vybavení na airsoft potřebujete, jak a kde začít hrát, jak hledat spoluhráče a podobně.
Nejdřív ze všeho je potřeba se ozbrojit. Takže jak si vybrat zbraň?
Výběr zbraně je vysloveně individuální záležitost a podléhá mnoha kritériím jako kvalita, výkon, přesnost, rozměr, váha, ergonomie, sympatie, cena, vliv souseda, účel použití atd.Každý si musí vybrat zbraň, která mu nejvíce vyhovuje, která mu nejlíp sedne do ruky, s kterou se nejvíc cítí v pohodě. Cílem tohoto článku je rozebrat všeobecné kritéria výběru zbraně, takže se nebudeme zabývat jednotlivými druhy. Na to je nejlepší si přečíst recenzi na konkrétní zbraň, zeptat se těch, kteří takovou zbraň mají nebo ještě líp, kteří takovou zbraň měli ( ti budou více objektivní nebudou ji jen chválit protože ji mají doma) a v neposlední řadě se ji půjčit a vyzkoušet.
Nejdřív si rozebereme druhy zbraní a potom jednotlivé kritéria pro Váš výběr.
Manuál - je zbraň kde je kulka vymrštěna vzduchem stlačeným pístem,který je poháněný silou pružiny, která je stlačená (natáhnutí zbraně) lidskou silou. Jednoduše řečeno natáhneš - vystřelíš, jako u klasické vzduchovky, akorát nezalamuješ, ale natahuješ uzávěr pistole, nebo páčku na SMG (samopal, MP5, UZI, Skorpion) nebo na útočné pušce (M16, M4A1, Kalašnikov, G3).Tyto zbraně střílejí jen jednotlivou ranou, protože je vždy nutné ručně (manuálně) natáhnout pružinu. Když je zbraň ergonomická a střelec šikovný dá se dosáhnout kadence (množství výstřelů za určitou dobu) i 2 výstřely za sekundu. Horší je to s přesností rychlé palby, protože kropit se dá vzhledem ke konstrukci zabraní většinou jen od boku. I když se dá jakž takž mířit při rychlém natahování, vždy ?škubnete? zbraní a samozřejmě 2x za sekundu nestíháte vždy znovu zamířit.
AEG - Airsoft (airsoftová/vzduchová) Electric (elektrická) Gun (zbraň). Funguje podobně jak manuál na principu pístu a pružiny, ale pružina není natahovaná ručne, ale elektromotorem. Je to pohodlné, protože nemusíte zbraň pokaždé ručně natahovat, ale jen míříte a střílíte. Ato je jedna z výhod AEG, že můžete střílet rychle za sebou a přitom mít stále zamířeno na cíl. AEG zbraně zpravidla střílejí aj burstem (dávkama, zpravidla tři výstřely najednou) a full auto (dokud držím, střílí, resp, dokud nedojde zásobník).
Gas - plynové, ty nemají pružinu ani píst, ale kulka je vymršťována silou stlačeného plynu. Plyn se používá HFC134a což je vlastně obyčejný freón jaký máte doma v lednici, ale obsahuje silikonové mazivo. Jako plynovky sa vyrábí většinou pistole, nebo SMG (UZI). Zde stejně jak u AEG jenom mačkáte s střílíte. Některé z plynovek taktéž střílejí fullauto (KSC Glock18c, KSC M11A1). Plynovky jsou stejně silné, nebo silnější jak dlouhé AEG. Nevýhodu je, že Vás každý výstřel stojí více méně dvojnásobek (cena plynu). Ale na druhou stranu obstarávací cena plynovek je nižší než AEG, takže to závisí kolikrát vystřelíte za měsíc, rok... Nyní přejděme k jednotlivým kritériím.
Kvalita
Zde můžeme hovořit o dvou rovinách kvality. A to o věrnosti napodobení reálné zbraně, kam řadíme shodu designu s reálem a použití materiálů, které se nejvíc podobají na pohled a dotek kovu resp. plastu případně dřevu originálních zbraní. Většinou se výrobcům daří napodobit původní design. S věrností materiálů je to ale už horší. Někdy zdaleka vidíte, že je to plast, jindy ani pohledem ani dotekem a dokonce ani když na ni poklepete nožem nedokážete určit zda se jedná o plastovou, nebo kovovou část.Zde je výběr jen na vás, zda máte i silné estetické cítění a chcete aby zbraň i lépe vypadala, nebo Vám stačí když dobře funguje a střílí.
Druhou rovinou je kvalita z hlediska životnosti, odolnosti zbraně a z hlediska její spolehlivosti (zasekávání zbraně, nebo zásobníku, nárazuvzdornost ... ). Zde se vyplatí obrátit se na osvědčené výrobce jako Tokyo Marui, KWC, UHC, KSC-KWA. Hodně Vám napoví i podíl kovu na zbrani, protože ten je odolnější jak plast, ale dejte pozor i na to kde se ten kov nalézá. Zbraň která má sice kovové pažbičky, ale má plastovou hlaveň a mechaniku nebude spolehlivější ani trvanlivější (kromě pažbiček, ale ty když rozbiju, tak je vyřežu i z dřeva, ale hlaveň ne).
Výkon a přesnost
Výkon závisí na typu zbraně, zda se jedná o manuál, AEG nebo GAS. Kde výkonem končí manuály začínají AEG a plynovky jdou ještě dál. Výkon u AEG závisí podle použitého elektromotoru, pružiny a konstrukce zbraně. Výkon plynovky zas podle konstrukce a nastavení ventilu - síly plynu a použitého plynu. Asi největší rozdíl je mezi manuály. Ty se liší od směšných ?plyvátek? až po zbraně schopné konkurovat AEG (např. brokovnice TM SPAS12, XM 177e2). Velmi závisí na výrobci, modelu a kvality HOPu. Manuální zbraň bez HOPu nekupujte. AEG, nevím o takové která by neměla HOPup. U plynovek případný chybějící HOPup vyváží síla jakou mají, ale samozřejmě plynovka s HOPem je lepší. HOPup je vlastně taková finta v konstrukci zbraně, která kulku při přechodu do hlavně roztočí okolo své osy a rotující kulka potom letí dál a po delší dráze vodorovně, takže zbraň s HOPem střílí dál a přesněji, hlavně na větší vzdálenosti. U airsoftu se běžně bavíme o vzdálenostech 10-150m. Na 10m trefíte člověka skoro čímkoli, ale u vzdálenosti nad 15m se už ukáže která zbraň za co stojí. Ještě je důležité na jaké střelivo je HOPup stavěný. Výrobca UHC má HOPup na kulky 0,20g, Výrobce Tokyo Marui zase na 0,25g. Co se týče výkonu zbraně je lepší se spolehnout na objektivní měření úsťové rychlosti a energie, než na subjektivní pocit, že ta nebo tamta zbraň střílí silně nebo slabě. Když nejsou k dispozici měření, tak si poraďte kartónovou krabicí a uvidíte zda zbraň prostřelí její první, druhou stěnu, případně v které kulka zůstane. Stejně co se týče přesnosti zbraně, nejlepší je změřit průměrný rozptyl zbraně při střelbě se svěráku, protože se tím vyloučí chyba střelce. Při testech nezapomeňte použít předepsané střelivo adekvátní k HOPu. A taktéž když testujete více zbraní použijte stejné střelivo, resp. střelivo od stejného výrobce.
Upgrady a příslušenství
Ty nemusí být hned, ale časem každý chce zbraň vylepšit. Na řadu přijde optika, kolimátor, laserový zaměřovač, silnější pružina, taktická baterka atd. Určitě si budete muset koupit popruh (bez něho se těžko leze přes prekážky,žebríky a držet zbraň mezi kolenama zatímco páskujete zásobník taktéž není slast) na zavěšení a sejde se i náhradní zásobník.
Zbraň mám už mi chybí jen ...
Takže zbraň by jsme měli doma. Co dále ? Přece ochrana. Dobrý prodejce by měl mít ochranné prostředky, ale pokud by neměl, případně nekřesťansky drahé, tak zkusím poradit alternativy.
V prvé řadě potřebujete ochranu očí. Bez toho ani na krok. Bezpečnost je důležitá. Oči máte jen dvě a tedy nechcete přít ani o jedno (sice by jste nemuseli druhé zavírat při míření ...). Dají se koupit originál ochranné taktické brýle a masky pro airsoft a paintball, ale to je záležitostí 500-3.000,- KČ. I přesto, že mají svoje výhody (výhled, odolnost, nezamlží se) na začátek by jsem je nekupoval. Stejný účel můžou splnit lyžařské anebo pracovní ochranné brýle. Jestli najdete také které se Vám nebudou mlžit máte téměř vyhrané. Důležitá je zkouška odolnosti. Musíte otestovat jestli je kulka neprostřelí nebo jestli je nerozbije. Může byť nebezpečné když se rozbijí a střepina vám vletí do oka. Doporučuji požádat někoho se silnější zbraní AEG nebo GAS, ať vám z metru do nich střelí aspoň 10 rán. Pokud přežijí bez škrábnutí máte to. Samozřejmě, že riskujete zničení svých lyžařských možno i relativně drahých brýlí. Přesto radši kupte nějaké levnější nebo ochranné pracovní brýle. Ty lepší jsou i nemlžící se, případně s UV filtrem, dokonce umožňují periferní vidění. Koupíte jich i pod 200,- KČ.
Pokud jste si nekoupili masku, ale výše zmíněné brýle, tak jednoznačne doporučím kuklu. Není je příjemné dostat kulkou do ucha, zubů nebo do čela. Buď ji koupíte v lyžařských nebo pracovních potřebách. Jsou ale zhrubšího materiálu a v létě v nich může být pěkné teplo (což může způsobit zvýšené zamlžení brýlí). V zimě ale paráda.
Tak tímhle by se měl řídit opravdu každý a pokud tak nedělá kazí nejen sobě zábavu ale i všem ostatním což zkrátka vede k tomu že na akcích nebude vítán.
1. vždy přiznej zásah
2. drž se svého týmu
3. měl by jsi brát jen tolik věcí kolik potřebuješ
4. nikdy nepodceň svého nepřítele
5. vždy se dívej kam šlapeš
6, neměl by jsi to přehánět ( bazuka, pružina M160 na CQB...)
7. každý odpovídá za sebe a svou zbraň a to i před zákonem
8. poslouchej organizátora (gamemaster)
9. vždy by jsi měl být správně oblečen
10. měl by ses bavit !
Tyto stránky využívají některé převzaté texty, tímto děkuji všem, kteří je tvoří.